Orhangazi Mahallesi, Narlı Sk. No:7/A Pendik /İSTANBUL
trende

Maquet Kalp Akciğer Pompası

Kalp Akciğer Pompası Cihazın açıklaması, kullanım alanları;

kalp akciğer pompası Kalp ameliyatlarında ameliyat sahasının hareketsiz ve kandan arındırılmış olması gereklidir. Kalbin boşluklarının kanla dolu olması ve kendisinin vücuda kanı pompalaması nedeniyle vücudun ihtiyacı olan kan dolaşımı başka bir mekanizma ile sağlamak gerekir. Doku ve organlar kanla beslenir, kan çeşitli mineralleri, gazları, proteinleri vb. dolaşım sisteminin merkezi olan kalp ve ona bağlı olan damarlar aracılığı ile taşır. Doku ve organların kanla beslenmesine perfüzyon adı verilir. Kan dolaşımı durduğunda öncelikle beyin hücreleri en fazla 5 dakika gibi kısa bir zaman içinde ölmektedir.

Kalp-akciğer makinesi (The Heart-Lung Machine) vücudun diğer organlarına karbondioksitten arındırılmış ve oksijenlendirilmiş kan gönderilmesini sağlayarak kalbin ve akciğerin görevlerini üstlenir, ameliyat sırasında kalp ile akciğerin durdurulmasına olanak verir.

Kanın kalp-akciğer makinesi ile karbondioksitten arındırılarak ve oksijenlendirilerek vücudun diğer organlarına pompalanması suretiyle kalp ve akciğerin devre dışı bırakılmasına kardiyo-pulmoner by-pass denilir. Bu yöntem kullanılarak yapılan kalp ameliyatlarına açık kalp ameliyatı denilir

Kalp-akciğer makinesi veya oksijen pompası olarak bilinen cihazlar bu amaçla yapılmışlardır. Bu cihazda kan basıncını sabit tutan, kan içindeki oksijen miktarını arttıran ve karbondioksit miktarını azaltan pompalar bulunmaktadır. Ameliyat sırasında genellikle üst vena cava ve alt vena cava arasına veya sağ atriyum ve femoral arter arasına bağlanırlar.

kalp akciğer pompası
kalp akciğer pompası

Cihazın Kurulumu ve alt yapı ihtiyaçları

Kalp akciğer makinelerini çeşitlemede kullanılan pompalara göre ya da kurulumdaki konfigürasyona göre isimlendirilebilir. Konfigürasyon çeşitliği sistem kontrol paneli ile monitörün, ameliyat yapılan ortamının esnekliğine bağlı olarak konsol üzerine farklı yerleştirmesiyle oluşturulmuştur. 

 Ameliyat ortamında cihazın konulacağı yer çok önemlidir. Bu durumda cihaz konfigürasyonu belirlenir. Ameliyat ortamının fiziksel özelliklerine göre belirlenecek konfigürasyon yanı sıra ameliyatı yapacak operatörlerin isteğine göre de davranılmalıdır.  

 Kalp akciğer makinası dört ana birimden oluşmaktadır. Bunlar; konsol birimi, sistem kontrol paneli (SCP), sistem görüntüleme birimi (SMU) ve pompalardır.  Cihaz ana konsol ünitesinin üzerine diğer birimlerin montajı ile yapılandırılır. Bazı modellerde pompalar konsol üzerinde sabittir. Yeni sistemlerde çok fonksiyonluluk esas alınmakta ve pompalarında farklı konfigürasyonlar uygulanmaktadır.

 Kurulumda cihaz paket hâlinde bulunur. Taşıma kurallarını dikkatlice uygulamak gereklidir. Cihaz taşınırken ve açılırken yan yatırılmamalıdır.

 Açılan cihaz steril olmayabilir. Bu nedenle bakım ve temizlik prosedürlerini takip etmek gerekebilir.

Cihazın Standart Aksesuarları

  • Venöz Kanüller
  • Arteryel Kanüller
  • Oksijenatör
  • Isı Değiştirici
  • Hava Kabarcık Dedektörü
  • Pompalar
  • Filtreler
  • Kardiotomi Aspiratör Sistemi

Opsiyonel Aksesuarlar

Standart aksesuarlara ek olarak; EKG aort ve merkez damar basınç dalga şekillerini de izlemek gerekir. Kandaki oksijen ve karbondioksit satürasyonları ve basınçları dikkatli bir biçimde izlenmelidir. Ayrıca hastayı sistemden kaynaklanabilecek sızıntılara karşı da korumak gereklidir. Çünkü sızıntılar önemli ölçüde kan kaybına yol açabilir.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Açık Sohbet
Merhaba , Nasıl yardımcı olabiliriz ?
Merhaba Sizlere Yardımcı Olmak İsterim .
Dilerseniz buradan bilgi alabilirsiniz.!